Cyprysiki Lawsona 'Ellwoodii' Szczecin Zachodniopomorskie

Są to niezbyt szybko rosnące iglaki posiadające ciekawą kolumnową sylwetkę. Są to często sadzone i lubiane rośliny, zdarza się że mylimy je z jeszcze bardziej popularnymi tujami. Cyprysiki jednak są bardziej wymagające jeśli chodzi o miejsce posadzenia, lubią bardziej zaciszne stanowiska i są mniej mrozoodporne niż tuje. Dużo gorzej znoszą też przesadzanie i bardzo często usychają po takim zabiegu.

Jak wygląda Cyprysik Ellwoodii

'Ellwoodii' to dość szeroko kolumnowa odmiana popularnego cyprysika. Jest wolno rosnąca i przeciętnie rośnie pomiędzy 10-15 cm na rok. Jest dość kapryśna i szybkość wzrostu bardzo zależy od warunków w jakich rośnie. Docelowy wzrost tego cyprysika to ok 3 m.

W naturalnym, nie ruszanym przez ogrodnika stanie iglak ten posiada zwarty, kolumnowy pokrój, a jego płaskie, obustronnie pokryte srebrnym nalotem pędy rosną gęsto pod ostrym kątem. Po kilkunastu latach zaczynają rozrastać się bardziej na boki.

Jak uprawiać Cyprysiki Lawsona

Jak już wcześniej wspomnieliśmy Cyprysiki te są rzeczywiście wymagającymi roślinami. Najlepiej czują się w dobrze nasłonecznionych miejscach osłoniętych od wiatru z wilgotną, przepuszczalną i żyzną glebą. Wymagają zacisznych miejsc i zabezpieczenia na zimę przed mrozem.

Cyprysik nie toleruje przesuszania zarówno latem jak i zimą. W czasie bezśnieżnej zimy może występować zjawisko suszy fizjologicznej po czym roślina brązowiej lub nawet usycha. Odczyn pH podłoża powinien się wahać od obojętnego po lekko kwaśny.

Cyprysik Lawsona Szczecin