Jak zaprojektować mały ogród przydomowy? Praktyczne porady

Piękny ogród nie musi być duży. Małe przestrzenie mogą być jednak bardziej wymagające. Jak zatem zaprojektować mały ogród przydomowy? Sprawdź już teraz nasze praktyczne porady!

Ogród przy budynku szeregowym, należący do mieszkania na parterze czy też po prostu niewielka wolna przestrzeń przy domu jednorodzinnym – w tych właśnie przypadkach stworzenie idealnego ogrodu może stanowić duże wyzwanie.

Mały ogród często kojarzony jest jako niepraktyczny, a przy tym także posiadający za mały metraż, aby efektownie zaprezentować w nim roślinność. Nic bardziej mylnego! Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu takiego terenu zielonego można nadać mu zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną.

Projekt małego ogrodu – jak powinien wyglądać?

Podstawą przygotowania ogrodu powinien być jego projekt. Bez niego trudno będzie dobrać do niego odpowiednie elementy – rośliny, małą architekturę. Mała przestrzeń jest ograniczająca i wymaga niekiedy pójścia na kompromisy. Nie oznacza to jednak wcale, że niewielki ogród nie może być ogrodem pełnym pięknych kwiatów, doskonałym do wypoczynku czy uprawiania sportów.

Podstawą przy projektowaniu małego ogrodu jest pobranie jego wymiarów, a także określenie jego położenia w terenie. Na tej podstawie można następnie przygotować projekt uwzględniający indywidualne oczekiwania użytkowników.

W projekcie małego ogrodu można uwzględnić między innymi:
niewielkie drzewa, na przykład drzewa owocowe
krzewy różnych rodzajów
wysokie i niskie kwiaty
żywopłoty
dekoracyjny trawnik
taras przydomowy
meble ogrodowe
plac zabaw dla dzieci
mały ogródek do uprawiania warzyw
niewielkie oczko wodne, kaskadę
kwietniki
pergole na pnące rośliny
podjazdy, ścieżki i inne ciągi komunikacyjne
ogrodzenie, bramy, furtki

Jak widać, projekt niewielkiego ogrodu może włączać różne elementy, które razem pozwolą na uzyskanie idealnego efektu dopasowanego do konkretnych potrzeb. Kluczem jest tutaj nieprzeładowanie przestrzeni oraz wzięcie pod uwagę jej możliwości.

Przykładowo, gdy teren zielony znajduje się przy domu szeregowym, mieszkaniu na parterze, warto uwzględnić w projekcie krzewy, żywopłoty umieszczone na granicach, które zapewnią większą prywatność. Alternatywnie można także dokonać nasadzeń roślin kwitnących tworzących coraz to wyższe warstwy przy ogrodzeniu. Także warto wziąć pod uwagę widok z okien wychodzących na ogród.

Rośliny w ogrodzie powinny być ściśle dopasowane do danego stanowiska. Gdy jest ono zacienione, wówczas rośliny lubiące dużo słońca nie zapewnią idealnego efektu. Lepiej wybrać te, które dobrze tolerują brak promieni słonecznych.

W małym ogrodzie może znaleźć się także miejsce do rozrywki – taras z meblami ogrodowymi przeznaczony na grill czy też plac zabaw dla najmłodszych. Mały ogród powinien być dość wszechstronny, dlatego też przestrzeń powinna być zaprojektowana tak, aby można było łatwo zmienić jej funkcję.

Projektowanie ogrodów Szczecin

Warto zlecić zaprojektowanie i wykonanie ogrodu specjalistom!
Samodzielne zaprojektowanie niewielkiego ogrodu może sprawiać trudności. Właśnie dlatego w takim przypadku warto wziąć pod uwagę pomoc specjalistów w tej dziedzinie – doświadczonych firm ogrodniczych.

Firmy tego rodzaju mogą zagwarantować każdemu ze swoich klientów profesjonalną i kompleksową obsługę, która będzie obejmowała przygotowanie indywidualnego projektu, a następnie jego fachową realizację. Co więcej, firma ogrodnicza może także zaoferować usługi utrzymania – pielęgnacja ogrodu, na przykład koszenia trawników, pielęgnacji kwiatów, krzewów i drzew.

Podsumowując, także mały ogród może być piękny i funkcjonalny. Podstawa to udany projekt, który może wykonać także profesjonalna firma ogrodnicza.

Pielęgnacja ogrodów Szczecin